25.10.2019
Поділитися: 5
 • Facebook
23462

В якому віці починати вчити дитину читати

В сучасному світі прийнято вважати, що ранній розвиток дитини – це необхідно і престижно. Тому, розглядаючи питання, зі скількох років вчити дитину читати, деякі батьки дотримуються думки, що потрібно починати якомога раніше. Таким чином вдається значно краще підготувати малюка до школи, адаптувати його до складної навчальної програми.

зі скількох років можна вчити дитину читати

Але дитяча психіка не розрахована на такий хід подій, про що свідчать висновки багатьох психологів. Важливо пам’ятати про природній розвиток кожного малюка, що неможливо пришвидшити чи призупинити – він відбувається на генетичному рівні.

Коли діти починають читати

Нервова система дитини запрограмована таким чином, що в малюка є певна кількість стадій розвитку головного мозку. Наприклад, до 5-6 років діти дуже погано засвоюють різні абстрактні образи. Дитина оперує лише конкретними і реальними фактами, подіями, які він бачить в даний момент чи ті, що він переживав раніше.

Щоб розібратися з тим, коли діти починають читати, необхідно враховувати той факт, що до 3-4 років дитина не може розрізняти наступні поняття – звук, буква, склад, слово. Діти можуть поєднати букви в склад і механічно запам’ятати, як правильно він пишеться. Проте малюку буде дуже складно прочитати просте речення і найголовніше – зрозуміти прочитане.

з якого віку можна вчити дитину читати

Приймаючи рішення навчити власну дитину читати, батьки повинні відповісти собі на одне питання: чи хоче цього малюк? Щоб почався активний процес навчання, потрібен стимул, без якого дитина буде виконувати поставлені задачі без всякого бажання. Як правило, бажання прочитати певний текст з’являється в 6-7 років (в окремих випадках – в 5 років). Це сенситивний період – найбільш сприятливий час, коли потрібно починати оволодіння новою навичкою.

Користь і шкода раннього навчання читанню

«Батьки повинні займатися раннім навчанням власного малюка, щоб якомога скоріше навчити його всьому і відразу», - саме такі вислови можна зустріти на «мамських» форумах. Адже далеко не кожні батьки знають, коли дитину треба вчити читати, щоб не втратити той самий «потрібний» момент.

Ранній розвиток  дійсно має велику кількість переваг:

 1. Постійне спілкування з малюком. Незважаючи на всю складність завдань, які стоять перед дитиною, вона проводить час з батьками. Регулярне спілкування в родинному колі позитивно впливає на психічне здоров’я хлопчиків та дівчаток.
 2. Можливість вивчити нову інформацію. В процесі читання дитина відкриває для себе багато нового і цікавого. Безумовно, дізнатися певні факти вона може і без раннього розвитку, але використання розвиваючої літератури зробить процес навчання максимально захопливим.
 3. Розвиток мозку. Коли малюк починає вивчати нову для нього інформацію, відбувається тренування мозку без значного напруження – це допоможе дитині швидше запам’ятовувати і засвоювати прочитане. В результаті можна буде зменшити навантаження в процесі навчання в школі і з успіхом підніматися «сходинками знань.

  зі скількох років потрібно вчити читати дитини

 4. Отримання корисних навичок. Якщо починати вчити дитину читати в ранньому віці, можна тренувати її мислення, розвивати логіку, що сприяє отриманню нових важливих навичок. Це так званий «фундамент» для подальшого навчання малюка. Маючи хоча б мінімальну підготовку, дошкільнику буде простіше запам’ятовувати нову інформацію.
 5. Підвищення самооцінки. Похвала працює для дорослих і дітей. Помічаючи результати своєї роботи з малюком, батьки можуть похвалити самі себе. Крім того, дитина неодмінно відчує гордість мами і тата, що спонукає її до нових перемог.

Однак ранній розвиток дітей має і деякі мінуси:

 1. Батьки занадто захоплюються раннім розвитком свого малюка. Такий процес може стати способом самореалізації, коли батьки намагаються довести, що саме їх дитина являється самою розумною і кмітливою.
 2. Багато сил і часу. Під час занять мами і тата забувають про те, щоб приділити час собі. Крім того, дитині також потрібен час для відпочинку.
 3. Інтереси малюка не враховуються. Ранній дошкільний розвиток передбачає використання ігрового методу для навчання малюків. В такому віці дітям подобається дивитися мультфільми, грати зі своїми ровесниками, з домашніми тваринами, а не постійно сидіти за книгами. Саме тому так важливо зробити процес навчання у вигляді захопливої гри.зі скількох років можна вчити дитину читати
 4. Непідготовленість до отримання нових знань. Дитячий мозок здатен сприймати лише ту інформацію, яка відповідає віковій категорії малюка і його основним потребам. Коли непідготовленій дитині пропонують вивчити значний об’єм інформації – це не принесе ніяких результатів. Крім того, це може викликати негативне ставлення до всього процесу навчання.

Враховуючи всі «за» і «проти» раннього розвитку, сучасні батьки можуть з легкістю побудувати оптимальну схему роботи зі своєю дитиною.

В якому віці починати навчання читанню

Для успішної підготовки до того періоду, коли діти починають читати, важливо звернути увагу на деякі фізіологічні особливості малюка:

 • Перед початком навчання потрібно враховувати розвиток мовлення. Дошкільник повинен не просто промовляти окремі слова, але і впевнено говорити простими реченнями. Дитина має усвідомлювати і чітко розуміти те, що вона вимовляє.
 • Дитина повинна з легкістю назвати слово, яке починається на букву «П» і закінчується на букву «А»; вона може виділяти спільний звук відразу в декількох словах; батьки відзначають хороший розвиток фонематичного слуху – все це свідчить про те, що саме час починати процес оволодіння навичкою читання.

з якого віку можна вчити дитину читати

 • Під час розмови у малюка повинні бути відсутні різноманітні логопедичні проблеми. Якщо дитина не може вимовити одну чи декілька букв алфавіту – це негативно відображається на його фонематичному слухові.
 • У дитини повинно бути добре розвинене просторове мислення, вона повинна розуміти, де «право», а де «ліво». Адже процес читання книги здійснюється зліва направо. В іншому випадку малюк починає читати текстові блоки хаотично: він може почати з тої букви чи з того слова, яке йому більше всього сподобалось.

Поява вищезазначених ознак формується ближче до 5-річного віку. Але не варто забувати той факт, що кожен малюк – це індивідуальність.

Як вибрати правильну методику навчання читанню

Як правильно вчити дитину читати? Які методики вважаються найбільш ефективними?

Для досягнення максимальних результатів виділяють декілька перевірених і «робочих» методик:

 1. Абетка, в якій для кожної букви є певна картинка. Дітям подобаються яскраві зображення, що дозволяє їм з легкістю візуалізувати нову інформацію і набагато швидше її запам’ятати. Проте не варто занадто захоплюватися картинками, інакше малюк «прив’язується» до образу конкретної букви, забуваючи про те, як вона виглядає насправді.зі скількох років потрібно вчити читати дитини
 2. Буквар – класика всіх часів та поколінь. Незважаючи на зміни в оформленні сучасних букварів, їх принцип залишився незмінним – букви поєднуються в склади, а склади – в слова. Потрібно вибирати букварі, де вивчення букв і складів іде паралельно – для своєчасного закріплення пройденого матеріалу.
 3. Кубики Зайцева. Педагог із Санкт-Петербургу Н.А Зайцев створив кубики зі складами – це чудове рішення для навчання дітей в ігровій формі.

Всі батьки мають право самостійно складати програму для навчання читанню свого малюка. Необхідно враховувати особливості його поведінки та інтереси, щоб кожне заняття було продуктивним та захопливим.