18.10.2019
Поділитися: 2
 • Facebook
14274

Навіщо читати дітям казки на ніч?

Казки на ніч дітям (для дівчаток і хлопчиків) – це чудова традиція, яка вже давно ввійшла в звичку. Батьки регулярно читають малюку різноманітні повчальні історії, завдяки яким дитина швидше заспокоюється і засинає. Проте це далеко не всі переваги казок – вони допомагають дітям активно розвиватися. Прочитані твори позитивно впливають на дитячу психіку, розвиток мозку, що напряму пов’язано з мовленням.

Навіщо читати дітям казки на ніч?

Адже саме дошкільний вік прийнято вважати одним із найбільш критичних в плані розвитку головного мозку. Тому батьки повинні намагатися не втратити шанс виховати і виростити високоінтелектуальну, різностороннє розвинену особистість.

У дітей, яким батьки щовечора читають казки, підвищується активність мозку, що напряму пов’язано з семантичною обробкою інформації. В результаті формується здатність знаходити основний зміст прочитаного чи сказаного. Не дарма Альберт Ейнштейн стверджував: «Якщо ви хочете, щоб ваші діти були розумними – читайте їм казки. Якщо ви хочете, щоб вони стали ще розумнішими, то читайте їм більше казок».

Читання дитині на ніч – в чому користь

Читання повчальних історій і розповідей дітям у віці від трьох до семи років дозволяє малюку активно розвиватися. Саме тому багато дитячих психологів і педагогів в один голос стверджують: частіше читайте дітям перед сном.

Процес читання дозволяє вирішити такі важливі завдання:

 1. Збереження і підтримка гармонії в сім'ї. Сучасний ритм життя не залишає батькам достатньо вільного часу на спілкування з власним малюком. Тому вечірнє читання може стати чудовою сімейною традицією.
 2. Розвиток інтелектуальних можливостей. Читання корисно в будь-якому віці, незалежно від часу доби. Вечірнє читання гарно відкладається в пам’яті кожної дитини, адже перед сном тіло повністю розслабляється, а мозок, навпаки – активується. Тому малюк ввечері набагато краще сприймає новий матеріал, ніж вранці чи протягом дня. В результаті батьки можуть не лише прочитати розповідь, але і задати декілька питань своєму малюку щодо певних подій, про які він дізнався.Навіщо читати дітям казки на ніч?
 3. Любов до літератури. Сучасну дитину достатньо складно зацікавити книгою, оскільки вона віддає перевагу отримувати інформацію за допомогою комп’ютера та інших гаджетів. Протягом всього дня малюк може повністю поринути в роботу за комп’ютером, а ввечері настає час «маленького слухача». Тому батьки повинні максимально використовувати цей час і часто читати різні захопливі історії.
 4. Формується світосприйняття. Під час прослуховування казки діти в віці чотирьох-п’яти років особливо люблять фантазувати і уявляти себе на місці головного героя. Разом з ним малюк переживає певні ситуації, намагається допомогти герою. Таким чином, дитина вчиться співпереживати іншим, розрізняти такі поняття як добро і зло. В педагогіці дана методика називається казкотерапією.

Багато мам і тат починають читати своїм малюкам казки з раннього віку – від 1 року. Для дітей рекомендовано вибирати виключно добрі казки, де добро завжди перемагає зло – це сприяє формуванню певної моделі відносин і поведінки.

Казки для дітей 3-4 роки

Казкові історії для дітей віком від 3 до 4 років – це захоплюючі розповіді з цікавим і в той же час простим сюжетом. Саме цей вік вважається одним із найулюбленіших для письменників-казкарів.

В ролі головних персонажів все частіше виступають різноманітні тварини. Такі книги можуть бути доповнені значною кількістю яскравих картинок, що допоможе дитині з легкістю візуалізувати героїв історії.

Навіщо читати дітям казки на ніч?

Перед тим як почати читати казку на ніч дітям, батьки повинні пам’ятати, що існує декілька найбільш актуальних тем для цього віку: добро і зло, сила і беззахисність, дружба, допомога і подяка.

В список найбільш популярних казок входять:

 • «Спляча красуня» Ш. Перро.
 • «Котенята» Міхалков С.А.
 • «Маленькі чоловічки» брати Грімм.
 • «Федорино горе» Чуковський К.
 • «Чорний омут» Козлов С.Г. та інші.

Серед величезного різноманіття казок кожен з батьків може підібрати для свого малюка оригінальні та захопливі історії, які стануть улюбленими творами малюка.

Казки і повчальні оповідання для дітей 5-7 років

Діти шкільного і дошкільного віку люблять читати казки самостійно, при цьому не відмовляючись від того, щоб хтось із батьків їм прочитав на ніч захопливу і повчальну історію. З віком у дитини активно розширюється кругозір, вона починає цікавитися різними сферами, задаючи велику кількість запитань. Це популярний вік «чомучки».

Дітвора в такому віці достатньо допитлива, саме тому так важливо розбавити дитячу літературу різними повчальними історіями, казками, в кінці яких дитина обов’язково зробить логічний і правильний висновок.

Навіщо читати дітям казки на ніч?

Одні із самих популярних казок:

 • «Бармалей» Чуковський К.
 • «Паличка-виручалочка» Сутеєв В.Г.

Навіщо читати дітям казки на ніч?

 • «Квітка-семиквітка» Катаєв В.П.
 • «Ельфа і носова хустинка» А. Ліндгрен.
 • «Свинопас», «Непохитний олов’яний солдатик», «Гидке каченя» Г.К. Андерсен.
 • «Попелюшка чи чарівний черевичок» Ш. Перро та інші.

В цих історіях набагато більше персонажів, що робить казку ще більш цікавою, оскільки дитина може «спостерігати» відразу за декількома героями, їх вчинками, висловлюваннями.

Спільне читання – сімейні традиції

Повчальні оповідання для дітей, різні історії чи казки на ніч – читання подібних творів може стати гарною сімейною традицією. Навіть 15-20 хвилин, проведені таким чином з дитиною, дають можливість відзначити багато беззаперечних переваг:

 • Після прочитаного дитина зможе разом з батьками обговорити сюжетну лінію. Це допомагає розвинути дитячу уяву, фантазію і поповнювати словниковий запас.
 • За рахунок казок дитина з легкістю може сформувати власне уявлення про реальний світ, розібратися з особливостями поведінки в суспільстві, в колективі.
 • Вибір правильних історій сприяє формуванню певної системи цінностей, за рахунок якої малюк може розібратися з такими складними поняттями, як добро і зло.
 • Під час співпереживання до певних героїв малюк розширює свій спектр емоцій.

Якщо в книжці представлені ілюстрації до казки, важливо обов’язково показати їх малюку і разом з ним згадати, до якого саме епізоду запропонований цей малюнок. Це сприяє тренуванню пам’яті малюка і допомагає перевірити його уважність. Батьки можуть допомагати своєму малюку, задаючи навідні питання. Таким чином, налагоджується зв'язок між батьками і дитиною, формується «сімейний» діалог.