04.11.2019
Поділитися: 1
  • Facebook
21260

З якого віку потрібно читати дитині книжки

Читання казок для дітей – звична процедура для кожного з батьків. Щоб дитина заспокоїлась, багато мам і тат використовують даний метод, вибираючи захопливі дитячі книги з різними картинками та цікавими історіями. Проте далеко не всі знають, з якого віку читати дитині казки не лише можна, але і потрібно.

читати книги казки для дітей

Крім того, важливо грамотно підбирати спеціальні книги, які повинні повністю відповідати розвитку малюка. Це допоможе йому розуміти прочитане і виокремлювати його основний зміст.

Як зрозуміти, що вже можна читати малюку?

Читати дитині книжки можна з раннього віку. Психологи стверджують, що в майбутньому таким дітям буде набагато простіше спілкуватися зі своїми ровесниками, вони будуть легко заводити нові знайомства і швидше заговорять в порівнянні з іншими дітьми.

Починати читати книжки можна з того моменту, як малюк навчився фокусувати свою увагу на певних предметах. В результаті батьки вже можуть поступово починати демонструвати малюку яскраві і нескладні картинки. Це так званий підготовчий процес перед початком читання казок та інших книг. Перш за все, важливо встановити емоційний контакт між мамою та малюком. Демонструючи картинки, обов’язково проговорюйте, що на них зображено. Таким чином, дитина буде постійно чути голос мами, і намагатися повторити почуте.

Читати книги потрібно з раннього віку, саджаючи малюка на коліна. Це психологічний контакт, в процесі якого дитина вчиться довіряти батькам, чути їх голос, старається контактувати з мамою і татом.

з якого віку читати дитині

В цьому випадку працює правило: чим частіше дитині читають книжки, тим швидше вона почне говорити. Адже постійне читання – один з важливих елементів розвитку дитячого мовлення. Наступний етап регулярного читання – поповнення пасивного словарного запасу малюка, розширення його кругозору. Малюк намагається візуалізувати те, що він почув, починає працювати його уява, фантазія, відмічають активний розвиток пам’яті. Рекомендується читати казки не лише перед тим, як дитина лягатиме спати, але і протягом дня – декілька разів за день.

При цьому не варто змушувати дитину вас слухати. Потрібно вибрати час, коли малюк нічим не зайнятий і відпочиває після гри. Процес читання не повинен викликати у дітей негативні емоції.

Вибираємо книжку за віком

Відповідаючи на питання, з якого віку можна читати дитині, психологи стверджують: чим раніше, тим краще. В процесі читання малюкам до 1 року, потрібно пам’ятати про деякі важливі нюанси:

  • В першу чергу потрібно показувати малюку картинки – це повинні бути яскраві зображення, на яких зображено один чи два персонажа (не варто занадто перенавантажувати мозок маленької дитини).
  • В такому віці батьки можуть використовувати спеціальні книжки-іграшки, що передбачають постійну взаємодію малюка з книгою. Таким чином, дитина буде приймати безпосередню участь в процесі читання.
  • Ідеальним рішенням вважаються книжки з відповідними клапанами, з різними кнопками та іншими рухомими деталями. Дітям подобається торкатися шершавих сторінок, тягнути за мотузочку, грати пухнастими вставками та багато іншого.

з якого віку можна читати дитині

Однак не варто плутати звичайний ігровий процес з основним завданням – навчити малюка слухати. Одне із найбільш складних завдань, яке стоїть перед батьками – зробити все можливе, щоб дитині було цікаве людське спілкування, а не лише картинки. По мірі дорослішання діти починають розуміти те, що вони чують. З часом малюк зрозуміє сенс нової інформації.

Тому варто вибирати книги з незначною кількістю спецефектів, щоб це не переросло в банальну гру. Потрібно дати малюку деякий час, щоб він встиг розглянути картинку і зосередитися на її елементах.

Для дітей до року можна придбати сенсорні книги – це м’які розвиваючі книжки, не позбавлені сюжетної лінії. Дуже добре «працюють» казки, де мінімум текстових блоків і багато ілюстрацій, за якими можна розповісти історію. Батьки мають змогу знайомити свого малюка з невеликими віршами – як правило, це прості твори на чотири рядки.

Для більш дорослих дітей – від 1,5 року, можна відкривати спеціальні дитячі енциклопедії, де автор піднімає різні цікаві теми. В першу чергу малюк починає розпізнавати іменники (назви), а з плином часу він використовує дієслова. Тому ближче до двох років можна сміливо складати короткі речення, в яких всього 2-3 слова.

читати книги казки для дітей

Але допоки малюк ще не навчився розмовляти – за нього говорять його батьки. Вони можуть з легкістю інтерпретувати будь-яку історію на свій лад.

Від 1,5 року до 3-х років – можна сміливо переходити до читання кротких історій про різних тварин, читати більш довгі вірші і не відмовлятися від захопливих казкових історій. В цей перелік потрібно додавати книги з картинками, за якими малюк може самостійно «прочитати» чи придумати історію.

Читаємо казки разом з дітьми

Читаємо казки дітям, як мінімум, два рази в день – перед денним і вечірнім сном. Під час читання важливо вести діалог зі своїм малюком – перепитуйте його про прочитане, обговорюйте певні ситуації, які трапилися в розповіді. Разом оцінюйте вчинки героїв (добре чи погано вчинив той чи інший персонаж).

з якого віку читати дитині

Якщо малюк відмовляється разом читати певну книгу, необхідно вибирати альтернативне рішення – нехай він чи вона самостійно вибере книгу, яку можна почитати в даний момент.  Коли дитина самостійно бере книгу і просить маму чи тата разом з ними прочитати – ні в якому разі не можна йому відмовляти.

Спільне читання з дитиною допомагає налагодити зв'язок між донькою/сином, мамою і татом. Це необхідно для подальшого взаєморозуміння сторін. Дитина буде почувати тепло, сімейний затишок і довіру.

Як правильно читати казки дитині

Існує декілька рекомендацій, які допоможуть батькам зрозуміти, як потрібно читати казки власному малюку.

  1. Не ігноруйте запропоновані картинки – кожна ілюстрація обов’язково повинна проговорюватися. Якщо дитина ще не вміє самостійно читати, тоді потрібно допомогти їй візуалізувати героїв казки: розкажіть, в що вони одягнені, опишіть їх емоції.
  2. Краще всього читати казки з інтонацією, намагаючись імітувати різні голоси для персонажів. По перше, малюк зможе по інтонації зрозуміти, який герой зараз розмовляє. По друге, дитині вдасться більш реалістично сприймати текстову інформацію.
  3. Важливий постійний контакт з маленькими слухачами. Батьки можуть показувати картинки і запитувати, хто на них зображений, розпитати про елементи одягу героя. Якщо малюк не знає, як називається той чи інший предмет – обов’язково повторіть нове слово декілька разів і вкажіть його на картинці. Це допоможе малюку краще запам’ятати тільки що вивчене слово.з якого віку можна читати дитині
  4. Запропонуйте дитині самостійно гортати сторінки в книзі. В результаті малюк зможе тренувати пальчики і також приймати участь в процесі читання.
  5. Не варто відмовляти дитині, якщо вона просить прочитати одну і ту ж історію декілька разів підряд. В такому віці малюки люблять повторення – це дозволяє їм набагато краще запам’ятовувати нову інформацію, яка поступово засвоюється.
  6. Під час читання можна зупинятися і пропонувати дитині самостійно продовжити речення. Наприклад, що зробив далі ведмідь, куди пішов Іван Царевич та ін. Це сприяє активному розвитку дитячої уяви. А якщо дитина вже не перший раз чує одну і ту ж казку – можна перевірити її уважність і пам'ять.

Важливо завжди прислуховуватися до свого малюка і враховувати його настрій: якщо малюк навідріз відмовляється сьогодні слухати якусь книгу, важливо врахувати його побажання. Мине небагато часу, і він сам запропонує почитати разом з мамою і татом.